פייסבוק, אינסטגרם ומה שביניהם

phhxcue uthbxtdro

ירים את ידו האדם שטרם נחשף למילים פייסבוק או אינסטגרם בכל ימי חייו. ואף יותר מכך, ירים את ידו האדם שלא שמע או השתמש במילים פייסבוק או אינסטגרם ממש היום.

ניתן להניח באופן די וודאי שאף יד לא הורמה באוויר.

פייסבוק פרצה לחיינו בסערה בשנת 2006, תפסה תאוצה ברמה שהעולם עדיין לא הכיר או חווה בהקשר של מדיה חברתית, אף שהיו כבר לפניו ניסיונות לא מעטים, בין אם בדמות צ'אטים, בין אם בדמות מסנג'רים (איי סי קיו ומסנג'ר למבוגרים שבינינו) ובין אם בדמות אתרים בהם היו המשתמשים בונים עמודים מגוונים על פי רצונם ומעלים תמונות שלהם כאוות נפשם ("שעת השין" קראו לעמודים האלו, אם זכרוני אינו מטעה, והוא לא היה היחיד).

אז מה בעצם ייחד את פייסבוק? מה שני מיליארד אנשים, שבהערכה גסה לפחות 800 מיליון מהם פעילים מדי יום, מוצאים בפלטפורמה הזו? האם זה נותן לכולנו את המקום להישמע ולהביע דעה? האם זה מאפשר לנו להישאר מעודכנים? או שמא בכלל התמכרנו לתשומת לב וירטואלית?

בואו נדבר קצת על אינסטגרם

אינסטגרם נוצרה בשנת 2010, ופרצה רשמית לתודעה שנה לאחר מכן. אינסטגרם נועדה תחילה לשיתוף תמונות בלבד, בעיקר תמונות ערוכות היטב, ונתנה גם אופציות לעריכת התמונות באמצעות פילטרים שונים ומגוונים.

כאשר אינסטגרם העלתה הילוך בכמות המשתמשים, פייסבוק שהלכה ודעכה, לא הצליחה להישאר אדישה ורכשה את האפליקציה המבוקשת, כשזו הייתה נראית בשיאה.

פייסבוק שידרגה את אינסטגרם, הוסיפה את האופציה להכניס מלל רחב יחד עם כל תמונה, הוסיפה את האופציה לשתף מספר תמונות בו זמנית, הכניסה את ה"סטורי" ושינתה את כל מה שהכרנו יחד עם תוספים רבים אחרים.

היום, בלתי ניתן להשתמש בפייסבוק או באינסטגרם מבלי שאחת המדיות תחשוף אותך האחת לשניה. כל מה שאנו רוצים לשתף באפליקציה אחת, יעלה בפנינו את האפשרות לשיתוף גם באפליקציה השניה, ואף באפליקציות ומדיות נוספות אשר חברו אליהן בשיתוף פעולה (טוויטר וטאמבלר).

אינסטגרם הפכה לאפליקציה מרכזית בחיי רבים בארץ ובעולם, ופתחה בפנינו עולם של אפשרויות, קלות, נוחות ומהירות להפקת רווחים ולפתיחת אופק כלכלי שטרם הכרנו.

אם פייסבוק פתחה בפנינו אפשרות פרסום דרכה אנו בעצם משלמים לה, הרי שאינסטגרם הפכה את הקערה על פיה ונתנה לנו בנוסף לאופציה לפרסם בה, את האופציה להתפרנס מהעלאת תמונות מדויקות וערוכות היטב, תוך העלאת עוקבים וקבלת מתנות במגוון צורות וצבעים, על מנת שנפרסם אותם בעמודים שלנו בחינם.

אינסטגרם למעשה הפכה ממדיה של שיתוף למדיה שיווקית לכל דבר, שעשרות אלפי אנשים מתפרנסים ממנה מדי יום ביתר קלות.

אז איך עושים את זה גם? איך יוצרים את התמונה המושלמת ומעלים את העניין בדף האינסטגרם שלכם?

כל זה ועוד במאמר הבא...

Leave a Comment