בתים חכמים – מי אתם ומה עשיתם לנו?

בית חכם

בית חכם הוא מושג שאנו שומעים רבות בשנים האחרונות אשר מקפיץ לרובנו אסוציאציה של בית ענק, שבעליו לרוב מבוססים מאוד כלכלית, ובהתאם לכך, הבית שלהם הוא חכם ויכול לעשות פעולות מסוימות שהבתים הפשוטים שלנו אינם יכולים.

אך למעשה, הדבר אינו מדויק בלשון המעטה. בתים חכמים התפתחו יחד עם התפתחות מחשבים ומערכות טכנולוגיות שונות.

בית חכם אינו אלא בית, כל בית, אשר קיימת בו מערכת המפוקחת באמצעות בקרי שליטה. למערכת זו יכולות להיות דרגות שונות, החל מעצמאות יחסית ועד לשליטה ישירה על ידי המשתמש במערכת.

בתים חכמים למעשה נותנים לנו את האופציה לשלוט על דברים שבעבר היו מצריכים מאיתנו או להיות פיזית בבית, או לקום ולבצע פעולה פיזית. היום, בבתים אשר מותקנת בהם מערכת בית חכם, בעל הבית יכול לבצע מגוון פעולות מהטלפון הנייד שלו, טאבלט או אפילו אייפד.

בין השימושים הנפוצים של מערכת בית חכם קיימת האופציה לשלוט על מערכות המים בבית, מערכות חימום ומערכות מיזוג האוויר, מערכת התאורה הכוללת גם וילונות ותריסים, מערכת השקיה, שליטה על דלתות ושערים, מערכת האזעקה ומערכת האבטחה בבית, מכשירי מטבח כגון תנור וקומקום וכן מכשירי חשמל כגון מכונת כביסה ומייבש כביסה ומערכת התקשורת והבידור בבית – כבלים, מערכת קולנוע ביתית, אינטרנט ועוד.

באמצעות מערכת בית חכם אנו יכולים לבצע בביתנו פעולות יום יום שגרתיות, אפילו מבלי להיות בבית.

אם כך, איפה החיסרון?

לפעולות כגון הדלקת או כיבוי אורות, שליטה על דלתות ושערים, שליטה על מערכות מיזוג וכו' ישנם יתרונות מובהקים. אך בפעולות אוטומטיות כגון הפעלת מכונת כביסה או הפעלת מייבש כביסה, עדיין נדרשת התערבות מעשית של המשתמש, בהפעלת מכונת כביסה למשל, עלינו להכניס את הבגדים למכונה, למלא את החומרים הנדרשים על מנת להפעילה ורק לאחר מכן נוכל לכוון את הזמן הרצוי להפעילה, במידה ולא נרצה להפעילה עכשיו. כנ"ל לגבי מייבש הכביסה. דוגמה נוספת היא הפעלת הקומקום מרחוק, הרי שעל מנת להפעיל קומקום עלינו לדאוג תחילה שיש בו מים. למעשה, כדי להשתמש במערכת לפעולות מסוימות, נדרשת התערבות פיזית של אדם או קודם לפעולה לתזמון, או בזמן אמת, על מנת לבצע את הפעולה דרך מערכת בית חכם.

בעד או נגד?

בשורה התחתונה, כמו בכל דבר, מערכת בתים חכמים מתאימה למרבית האנשים, אך יש כאלו שיעדיפו להמשיך את חייהם מבלי להכניס לביתם סוג כזה של טכנולוגיה. על פי הצפי, בעתיד הלא רחוק, כולנו נזכה ליהנות מבתים חכמים בין אם נראה בכך צורך ישיר ובין אם לא, שהרי העולם מתקדם בקצב תמידי ומהיר, גם אם אנחנו מרגישים שאנחנו לא ממש עומדים בקצב.

 

Leave a Comment